VPN uzak bağlantılarınızı güvenli hale getirmek için yeterli midir?

0
1010
Fudo PAM

Belirsiz zamanlarda gerçekleşen bağlantılarda organizasyonunuzun, çalışanların ve verilerin güvende kaldığından emin olmak çoğu zaman zordur. Birçok organizasyona ağlarını güvence altına almanın yolu nedir diye sorulduğunda, VPN yapmanın yeterli bir seçenek olacağı görüşüyle hareket ederler. Fakat bu, verilerinin ve bağlantıların güvenliğini sağlamanın en akıllıca yolu olmayabilir.

  • Ayrıntılı ve zaman alan VPN operasyonları.

Bu işlem ayrıca, son kullanıcı bilgisayarlarına VPN yazılımının kurulumunu, güvenli sertifika yönetimi yapma kapsamında, sertifika üretme ve sertifika ömrü yönetimi ve network yönlendirme kurallarının yazılması gibi operasyonlar gerektirir.

Fudo PAM ile gerçekleştirilen erişimlerde, Zaman alan BT operasyonlara gerek kalmaksızın bir gün içinde güvenli erişim sağlanabilir. Bağlantı yapacak kullanıcılar için Web tabanlı bir Erişim Noktası sağlayarak (Web Access Gateway) sunuculara ile iş istasyonları gibi kaynaklarına en uygun erişimi yapma imkanı oluşturur.

  • VPN genellikle bağlanan taraftan gelen yüzlerce denetlenmeyen varlığın güvenli olup olmadığına bakılmaksızın ağınıza getirir.

Fudo PAM, konumlandırıldığında halihazırda bulunan sunuculara ve iş istasyonlarına uzaktan erişimi kolaylaştırır, erişimleri sıkılaştırır ve denetlenebilir hale getirir. Protokol düzeyinde şifreleme ile güvenli iletişim sağlanır, bu nedenle bunun üzerine bir de VPN tünellemeye ihtiyaç yoktur.

  • VPN erişimi otoriteler tarafından da söylendiği gibi organizasyonlar için artık yeterli bir kontrol anlamı sağlamıyor.

Günlük olarak hassas bilgiler üzerinde çalışanlar söz konusu olduğunda, VPN erişimi bu verilere nasıl erişildiği üzerinde yeterli kontrol sağlayamaz. Fudo PAM, bağlananları eylemlerinden sorumlu tutulabilme için bağlantıları izler ve kaydeder.

  • VPN’ler, uzak kullanıcının gerçekten kendisi olup olmadığını kontrol etmek için herhangi bir fonksiyon sağlamaz.

Aslında oturum açmayı başaran kişi VPN bilgilere sahip olan kişidir. Kontrol edilemeyen şey, bu kişi VPN bilgilerini ele geçiren biri mi yoksa erişimine izin verilen kişi midir, doğrulanamaz.

Şirket kaynaklarına SSH bir erişimlerde Fudo üzerinde ek bir modüle ihtiyaç duymadan gelen MFA uygulama örneğine göz atabilirsiniz;

Elbette %100 güvenliği garanti edebilecek hiçbir çözüm yoktur fakat çeşitlendirilmiş bir yaklaşımın kullanmak ve sürekli tetikte olabilmek en iyi savunmadır.

VPN’ler yararlı olabilse ve birçok kuruluşta kullanılmakta olsa da, kapsamlı güvenlik sağlama konusunda yetersiz kalabilirler ve erişimi yönetmede bir PAM çözümünden çok daha az etkilidirler. Bu nedenle, riski azaltmak ve gönül rahatlığı ile erişimleri kontrol altına alabilmek için VPN’lerin yeteneklerinin ötesine geçmek ve BT altyapınızı bir PAM çözümünün sağlayabileceği bir denetim gücü donatmak mantıklıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz