Sophos XGS cihazlar ile gelen yenilikler

0
1168
SophosXGS

Herkese merhaba,

Bu yazımızda, Sophos ürün ailesine yeni katılan XGS modelleri hakkında bilgi ve gelen yenilikler üzerine konuşacağız.

Sophos , bilindiği üzere mevcutta bulunan XG ve SG serisi modellerle yoluna devam etmekteydi. Yakın zamanda yapılan geliştirmeler neticesinde, XG serisi modellerin yerini XGS serisi modellerin alacağı duyuruldu ve bu ürünlerin satışların başlandı. Bu yeni seri ile birlikte, yeni özellikler de karşımıza çıkıyor olacaktır. Yeni özellikler ve yeni ürün ailesi hakkında neler bizleri beklemekte hızlıca göz atalım.


1.İŞLEMCİ MİMARİSİ DEĞİŞİKLİĞİ

XGS serisi modellerde bizleri bekleyen en büyük değişiklik, işlemci mimarisinde yapılmıştır. Burada planlanan ve uygulanan işlem, multicore x86 CPU ile Xstream Flow Processor olarak adlandırılan Network Processing Unit (NPUs) birlikte çalıştırarak, performans geliştirmesidir.

XG serisi cihazlarda, Xstream Architecture mimarisi bulunmamaktaydı ve bütün işlemler Host CPU üzerinde gerçekleştiriliyordu ki bu da cihaz performansı açısından bakıldığında daha düşük bir sonuç veriyordu.

Xstream teknolojisinin ortaya çıkmasının nedenini daha detaylı olarak ele alalım.

Sophos, v18 güncellemesi ile birlikte,DPI Engine tanımını hayatımıza soktu.. DPI Engine özelliği kullanılırken ise, SlowPath ve FastPath tanımları hayatımıza yeni bir tabir olarak girdi. Burada amaçlanan, kullanıcıların internet trafiklerine standard web proxy özelliği yerine DPI Engine teknolojisi kullanarak, trafiğin nasıl yönlendirileceğinin karar verilmesi ,en uygun ve hızlı biçimde trafiğin yönetilmesidir.

Yukarıda görüldüğü üzere, trafiğin akış yönü SlowPath diye adlandırdığımız şekilde ilerlemektedir. Burada, Dos,VPN, ve firewall kuralı, Application control ,IPS ve web filtreleme kurallarının kontrolleri, her trafikte yapılmaktadır. Bir kullanıcı trafik oluştururken bu adımlar kontrol edilir ve her trafikte tekrar tekrar kontrol edilir.

FastPath teknolojisi, yukarıda gördüldüğü üzere daha önce yapılan trafik cache özelliği ile tekrar aynı tarama ve kontrollere sokulmadan yanıt süresi ve işlem hızını artırmak adına direkt olarak kontroller yapılmadan hızlı bir şekilde trafiğin iletilmesi mantığına dayalıdır ve burada kullanıcılara gözle görülür şekilde hızlı kullanım kolaylığı sağlanır.

Yukarıda basitçe özetlediğimiz bu teknoloji, Sophos v18 ile birlikte software mimarisi ile yapılmaktaydı. Mevcut XG cihazlarında yerleşik CPU,hem diğer işlemleri hem de FastPath dediğimiz teknolojiyi kendi üzerinde yönetmekteydi. Artık XGS serisi cihazlar üzerinde bu teknoloji, tamamen bağımsız bir işlemci üzerinde yapılıyor ve bu da cihazlarda %50 oranında bir performans artışı sağlıyor. Bu teknoloji karşımıza ” Xstream ” ismiyle çıkacaktır ve sık sık duyacağımız bir tabir olacaktır.


2.CİHAZ MODEL DEĞİŞiKLİĞİ ve PERFORMANS GELİŞTİRMESİ

XGS serisi cihazlarla birlikte hem model isimlerinde hemde performans alanlarında değişiklikler olacaktır.

Bilindiği üzere XG serisi modeller, Desktop,1U ve 2U ürün ailesi olmak üzere 3 bölümde sınıflandırılıyor.

XG Desktop serisi modeller : XG86/86w , XG106/106w , XG115/115w , XG125/125w ve XG135/135w
XG 1U serisi modeller : XG210 , XG230 ,XG310, XG330 , XG430 ve XG450
XG 2U serisi modeller : XG550, XG650 ve XG750 şeklinde sınıflandırılıyor. XGS serisi modeller ile birlikte yapılacak değişiklikleri kısaca ve basitçe şu şekilde anlayabiliriz, Desktop serisi modellerin model numaraları “1” artarak XGS87/87w , XGS107/107w , XGS116/116w , XGS126/126w ve XGS136/136w şeklinde isimlendirilecektir.
1U ve 2U modeller için de mevcut XG modellerinin sonuna “0” koyarak yeni model isimlerini belirliyoruz. Örneğin; XG 210 yerine XGS2100 diyeceğiz.

İsim değişikliklerinin yanında cihazlarda performans geliştirmelerinin de yapıldığında bahsetmiştik. Daha gelişmiş işlemci, RAM eklemelerinin yanında throughput değerlerinin de iyileştirilmiş olduğunn görebiliriz. Detaylı bilgi için https://www.sophos.com/en-us/products/next-gen-firewall/tech-specs.aspx#Overview adresini kontrol edebilirsiniz.

Bilindiği üzere XG85 ve XG86 serisi modellerde yerleşik disk alanı bulunmamaktaydı fakat XGS87 serisi modelle birlikte artık 16GB depolama alanına sahip disk de bulunuyor olacaktır.
Bir diğer önemli nokta ise, 2U serisi modellerde en büyük cihaz konumunda bulunan XG750 model yerine XGS7500 serisi üretilmemiştir ve en büyük model konumunda şuan XGS6500 serisi ürün bulunmaktadır.
XGS7500 ve yeni model olarak piyasaya sürülecek XGS8500 modelleri daha sonra Sophos ürün ailesine dahil edilecekti
r.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz