Python programlama diline kısa bir giriş

0
635

Bahsedilen programlama dili tiobe indexinde şuan itibari ile 3. en çok kullanılan programlama dili olacak. (https://www.tiobe.com/tiobe-index/). Bu konuda fırsat buldukça sözel ve tarihsel gelişimini bırakıp programlama dilinin özelliklerinden de bahsediyor olacağım. Dilin kullanımı yıllar geçtikte de artmış durumda aslında bunun en büyük sebebi yani bu popülitenin sebebi veri işleminin günden güne zorlaşması yani, verilerin dünya çok fazla birikmiş olması diyebiliriz. Yani biz bu verilerden nasıl fayda sağlayabiliriz. Haliyele veri miktarının artması ve bunların işlenme gerekliliği pek çok alan doğurdu. Bu hatta artık bir bilim haline dönüştü, data science ismi ile anılmaya başlandı.

 

Eskiden veriler ile istatistikçiler, matematikçiler uğraşırlardı. Günümüzde veriler artık bilgisayar ortamlarında saklandığı ve toplandığı için veriler ile uğraşan kişilerin bir biçimde bu işlere de aşina olması gerekti ve tahmin edebileceğimiz gibi buradan yapılan işlemler tam istatistikçilerin ya da matematikçilerin yaptıklarına benzer değil. Çünkü verilerin alınması işlenmesi, toplanması gibi konular mevcut, yani bir takım bilgi işlem faaliyetleri mevcut. Popülerinin artmasının diğer bir sebebi ise yapay zeka ve makina öğrenmesi konularının büyük firmalar tarafından büyüt yatırım yapılması oldu.

Veri işleme işlemlerinin programlama dilleri ile yapılması yapanlar için biraz kullanışsız ve bu alana girenlerin geldikleri yerlerim matematik ve istatistik gibi konulardan olmaları da bu dilleri kavramada zorlanması ile python’un popülerlerliği böyle artmaya başladı ve parlatan faktörlerden oldu.

3. parlatan özellik ise c , c++ gibi dillere göre Python dilinin daha kolay bir dil olmasıdır.

  • Python tasarımı ve uygulanmaya başlanması 1989 yılında Guido van Rossum tarafından başlamıştır.
  • “Python Software Foundation” isimli kurum Python’ın gelişimi 2001 yılından itibaren yapmaktadır. (www.python.org).
  • Python dili ile ilgili sentax ve semantik kurallarını https://docs.python.org/3/reference/index.html adresinden takip edebiliriz.
  • Python’ın birçok dağıtımı vardır. https://wiki.python.org/moin/PythonDistributions ben anaconda üzerinden devam edeceğim.
  • Python programları bu komut yorumlayıcı ortamda yazılan deyimlerin peşi sıra hızlı bir biçimde çalıştırılması ile çalıştırılmaktadır.
  • Python dinamik tür sistemine (dynamic type system) sahip bir dildir. Dinamik tür sistemine sahip dillerde değişkenlerin türleri akışın hangi noktada olduğuna bağlı olarak değişebilir. Yine başka bir deyişle bu tür dillerde aslında değişkenlerin değil tuttuğu ya da referans ettiği nesnelerin türleri vardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz