Kullanıcıların performansını artırmak için Microsoft PC Manager kullanıyorum.

0
1507

Microsoft’un ücretsiz PC Yöneticisi ile Windows güvenlik ve optimizasyon özelliklerini yönetin.

     CCleaner ve diğer yardımcı programlar gibi uygulamalar, kullanıcıların performansı artırmak için geçici dosyaları, önbellekleri, günlükleri ve diğer dosyaları taramasının ve temizlemesinin hızlı ve kolay bir yolu olarak yıllardır popüler olmuştur. Microsoft, Windows 10 ve 11 PC’ler için tek bir konumda performans ve güvenlik uygulamaları dahil olmak üzere ilginç özellikler sağlayan PC Manager adlı yeni bir yardımcı program yayınladı.

PC Manager Nedir?

     PC Manager, kullanıcıların performansı artırmasına ve güvenlikle ilgili görevleri gerçekleştirmesine olanak tanıyan sistem yardımcı programlarına giden birkaç hızlı kısayolu birleştirir.

     Temizleme yetenekleri, bir durum denetimi, depolama yönetimi, süreç yönetimi ve başlangıç uygulamalarını içerir. PC Manager’ın güvenlik özellikleri arasında Windows Update, Tarayıcı Koruması ve Açılır Pencere Yönetimi bulunmaktadır.

     Bu etkileşimli program, görev çubuğunuzda görüntülenir. Sistem tepsisine küçültme veya benzeri bir seçenek yoktur. Programdan “X” çıkarsanız, tamamen kapanır.

Yardımcı programın ana ekranı, geçici dosyaların boyutu, kullanılabilir disk alanı, çalışan işlemlerin sayısı ve bellek kullanımı gibi bazı yararlı sistem bilgileri sağlar. Aynı zamanda PC Manager’ın dört ana görevi için başlangıç noktasıdır:

 • Sağlık kontrolü
 • Depolama Yönetimi
 • Süreç yönetimi
 • Başlangıç uygulamaları

Sağlık Kontrolü

Durum denetimi seçeneği dört alt denetim içerir:

 • Temizlenecek öğeler
 • Virüsler
 • Potansiyel sorunlar
 • Devre dışı bırakılacak başlangıç uygulamaları

Defender hiçbiri algılamadıysa, sonuçlar bölmesinde virüs göstermediğini unutmayın. Gördüğünüz gibi, PC Manager silinecek öğeleri, sorunları ve devre dışı bırakılacak olası başlangıç öğelerini görüntüler.

Depolama Yönetimi

Depolama yönetimi seçeneği altında, tam bir temizleme taraması gerçekleştirebilir, C: sürücüsündeki büyük dosyaları yönetebilir, yer kazanmak için nadiren kullanılan uygulamaları kaldırabilir ve Storage sense ile geçici dosyaları otomatik olarak temizleyebilirsiniz.

Süreç Yönetimi

PC Manager’daki işlem yönetimi aracı, Görev Yöneticisi’nin daha basit ve öz bir sürümünü sunarak, kullanıcıların her biri için Son’u tıklatarak hangi işlemlerin çalıştığını görmelerine olanak tanır.

Başlangıç Uygulamaları

PC Manager ayrıca PC başlatma performansını etkileyebilecek Başlangıç uygulamalarının hızlı ve kolay bir listesini sağlar. Her başlangıç öğesinin yanında, uygulamayı başlangıçtan itibaren devre dışı bırakmanıza izin veren basit bir geçiş görüntüler.

PC Yöneticisi Güvenlik Seçenekleri

Güvenlikle ilgili seçenekler arasında tehdit taramaları, Windows Update, tarayıcı koruması ve açılır pencere yönetimi yer alır. İlki, yalnızca bir Windows Defender virüs taraması başlatacak ve ikincisi, ayarlar uygulamasından farklı bir arabirimden yamalar yüklemenize izin verecektir. Tarayıcı koruması, varsayılan web tarayıcılarını değiştirmeye yönelik tüm girişimleri engellemenizi sağlar ve açılır pencere yönetimi, uygulamalar tarafından oluşturulan açılır pencereleri bastırır. Ancak bu özelliğin web uygulamalarıyla sınırlı olup olmadığı net değil.

PC Yöneticisi Ayarları

PC Yöneticisi Ayarları altında aşağıdaki seçenekleri buluyoruz:

 • Windows’ta oturum açtığımda PC Manager’ı otomatik olarak başlat
 • Otomatik güncelleme PC Yöneticisi
 • Güncellemeleri kontrol et

PC Manager’ı Yükleme

PC Manager’ı kurma işlemi basittir. PC Manager yardımcı programı bu Microsoft sitesinden https://pcmanager-en.microsoft.com/ ücretsiz olarak indirilebilir. Yükleyici, küçük bir 4 MB yürütülebilir dosyadır, MSPCManagerSetup.exe.

Yürütülebilir dosyayı indirdikten sonra, kurulum yalnızca birkaç tıklamayı içerir.

Toparlarsak;

PC Manager’ı indirip kullanan birçok kullanıcı, çözüm hakkında karışık görüşlere sahiptir. Yardımcı program, Windows 10 ve 11’de yeni işlevler sunmaz. Ancak, kullanıcıların işletim sisteminde veya ayarlar uygulamasında ayrı yardımcı programları aramadan tek bir birleştirilmiş konumda temel Windows 10 ve 11 özelliklerine erişmesine olanak tanır.

Diğer Microsoft yazılarımızı için https://banasorun.net/category/microsoft/ burayı takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz