Microsoft NPS (Radius) server kurulumu – 1

0
3850
NPS

Burada daha önceki NPS paylaşımımda NPS’in ne olduğunu kontrol etmediyseniz, lütfen kontrol edin, çünkü orası size burada konuşacağımız konu ve basitliği hakkında bir bakış açısı verecektir.

Microsoft NPS (Radius) server nedir? https://banasorun.net/microsoft-nps-radius-server-nedir/

Elbette basitlik ve sadelik her zaman bir bedelle gelir. NPS, piyasadaki en iyi Radius Sunucusu olmayabilir, ancak işlerimizi karşılar ve kurumsal düzeyde güvenli bir ortam kurmamız için bize yeterli esnekliği sağlar.

NPS servisi hakkında tepeden bakış sunarak başlayacağım.

Öncelikle NPS, kendisinden hizmet alacak tüm Radius istemcileri için karmaşık olmayan bir yapılandırma penceresi sağlanır. Tüm işlemler bittiğinde bu pencere üzerinden, Radius clientlerı politikalarımıza uyması için ekleyeceğimiz yerdir. Yani Windows NPS ile tüm radius clientları tek bir pencere altından yönetebiliriz.

Ayrıca powershell yardımıyla NPS yapılandırması da dışa aktarılabilir. Bu durum taşımayı ve çoğaltmayı kolay hale getirir.

Tüm Radius istekleri için NPS’de iyi tanımlanmış bir akış tasarlanmıştır. Her zaman connection request politikaları ve ardından network politikaları gelir. Bu, konfigürasyonlarınızı tutarlı kılar. Ayrıca bir A’nın yapılandırılmasında hata olması durumunda sorun gidermenizi kolaylaştırır, yani bir sorun ile karşılaştığımızda daha önceki yazımızda tartıştığımız AAA kombinasyonunun önemli bir parçası olan Accounting sadece bir sonraki onay kutusu olduğunu biliriz. Böylelikle hata gidermede çok etkin olabiliriz.

Burada elbette tüm özelliklerine değinmeyeceğim ama yaygın kullanımlarına değinmeye çalışacağım.

Kurulum adımına geçerek başlayalım. NPS yapılandırmak için bazı temel ihtiyaçlar mevcut, bunların ortamınızda hazır edilmiş olması gerekiyor.

  • Windows Server bir işletim sistemi. (NPS rolünün kurulumu için)
  • Domain Controller.
  • Certificate Authority Server.

Hazır olan windows sunucum var, üzerine NPS ‘i kuracağım. Sizde hızlıca aşağıdaki adımları izleyerek bir windows servisi (rolü) olarak NPS ‘i kurulumunu yapabilirsiniz.

Öncelikle Server Manager üzerinden Add roles and fetures ile ilerleyelim.

Role-Based olan yükleme seçeneği ile aşağıdaki gibi ilerleyelim.

Server Roles ‘e kadar next ile ilerleyerek Network Policy And Access Services rolünü işaretleyerek ilgili servislerin yüklenmesini sağlayalım.

Install diyerek servisi yükliyoruz.

Yükleme tamamlandıktan sonra, başlat menüsü altında aşağıdaki yol izlenerek NPS’e erişebilirsiniz.

Control Panel\System and Security\Administrative Tools

NPS Servislerini aşağıdaki pencere üzerinden yönetiyor olacağız.

Bu yazıyı burada bırakacağım, diğer paylaşımlarda yapılandırma ile ilgili bilgileri paylaşıyor olacağım. Sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız:

Microsoft NPS (Radius) server nedir? – Banasorun.net

Sonraki yazı:

Microsoft NPS (Radius) server kurulumu – 2 – Banasorun.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz