Iperf Network Hız Testi

0
1089

Hepimiz yaptığımız projelerde yada çalışmalarda çalıştğımız ağın performansını bilmek/ölçmek isteriz. Bunun için de çeşitli denemeler yaparız, dosya kopyalama yada third party yazılımlarla hızı ölçmeye çalışırız. Bende bunlar dan birini anlatmaya çalışacağım. Aynı ağda Windows, linux, Mac OS, Android ve Docker gibi OS desteklemektedir.

Ben size 2 Windows sunucu arasındaki saniyedeki hızı ölçerek göstereceğim. Biri yayın yapacak diğeri ise yayını dinleyerek network hızını ölçecek. 2 Sunucumuza da https://iperf.fr/iperf-download.php linkinden ilgili dosyayı indirip zip den çıkarıyoruz. Ardından .exe dosyasını çalıştırıyoruz. 2. adımda PowerShell açıyoruz ve cd komudu ile ilgili klasore gidiyoruz.

İlk sunucumuz 192.168.1.151 sunucumuz da powershell de ilgili klasor konumundayken ./iperf3.exe -s komutunu çalıştırıyoruz.

Diğer sunucumuz da 192.168.1.30 powershell de ilgili klasor konumundayken ./iperf3.exe -c 192.168.1.151 komutunu çalıştırıyoruz. Çıkan sonuç saniyede haberleşme hızımızı gösterecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz