Acronis Cyber Protect Cloud genel bakış

0
722
AcronisData

Acronis son 6-7 yıldır büyük bir dönüşüm ile güvenlik dünyasında ciddi şekilde duyulmaya başladı. Hızlıca çözümün sunduğu hizmetleri aşağıda sıralayarak başlayacağım.

  • Antivirus
  • Antimalware
  • Valnerablty assessment
  • Patch management
  • Tüm backup fonksiyonları ve disaster recovery senaryoları

Eski kimliği ile yedekleme ve felaket kurtarma araşları haricinde siber güvenlik yaklaşımları ile veriyi koruyan bir veri güvenlik çözümü olarak sunuluyor.

İçerisinde artificial intelligence, machine learning gibi yeni nesil bir antivirüs barındıran bir uç nokta güvenliği sağlayan bir çözüm ile geliyor. Bu çözüm aktif veri üzerinde ve aynı zamanda backup alınan veriler içerisindeki tehditleri tarayarak çalışabiliyor.

Çözümün geliştirilmiş yönetim konsolu ile ajanlarının yüklü olduğu makinalara Remote Desktop yapılabiliyor.

Aynı zamanda ajanların yüklü olduğu makinalarda vulnerability assessment, patch management gibi yine makinaları zafiyetlerini gözetleyen ve son kullanıcıyı ransomware ataklarına karşı gardsız bırakan durumlara karşı da tümleşik çözümler sağlıyor. Sistem yöneticileri de tek bir konsol üzerinden envanterini cyber-fit durumularını inceleyebiliyorlar. Hangi makinada hangi patch eksik ve ben bir zaafiyet içerisinde miyim görebilmeleri sağlanıyor.

Buna ek olarak ajanın yüklü olduğu makinalarda drive healty gibi proaktif koruma imkanları vermekte. Acronisde yılların verdiği tecrübe ile bir diskin ne zaman bozulma aşamasına geldiğini tespit edebiliyor. Bu da pandemi döneminde evden çalışma durumlarında son kullanıcılara sorun olmadan müdahale edebilmeyi sağlıyor. Aynı zamanda fiziksel sunucu sistemlerimiz için önemli bir özellik olarak duruyor.

Özelte Acronis’in verinin günümüzde kaybından sonra rol almaktansa kaybolmadan önce yapılması gerekenler üzerine odaklandığını görüyorum.

Özellikle Türkiye pazarını düşündüğümüzde kobiler için bulunamayacak bir nimet olarak görülebilir. Bunların tamamını tek bir çözüm içerisinde toplamayı başarmış bir çözüm olarak karşımı çıkıyor.

Tüm özellikleri lisanslama ile aktif olup kurulum aşamasında tek bir ajan ile sağlanabiliyor. Tek yönetim konsolu ve tek ajan ile uygulanabilmesi yönetimi de ciddi önemde kolaylaştırmış görünüyor.

Acronis Cyber Protect Cloud ile büyük fotoğrafa bakıldığında, Acronis’in veri korumaya yaklaşımı aşağıdaki beş başlıkta özetlenebiliyor.

  • Tanımla

Altyapını tanımla, iş istasyonu ve sunucularındaki zaafiyetleri tanımla ve bir veri koruma haritası çıkart.

  • Koru

Ajanlarını uzaktan yükleyerek ortamını koruma altına al, yedekleme ve disaster recovery senaryoları uygula, birleşik veri koruma politikaları ile yönet. (Siber güvenlik dahil)

  • Tespit Et

Malware ve ransomware saldırılarını tespit ederek saldırılarına karşı koru, hard-disk bozulmalarına karşı önden bilgi sahibi ol, dashboard ve raporlar ile ortamını izle.

  • Tepki ver

Ajanın yüklü olduğu makinalarda malware-ransomware zaafiyeti oluşturan eksik patch’lerin tespit ettik ve bu patchleri yönet, updatelerini merkezi bir noktadan takip et. Malware karantinası uygula, bootable medyalar ile kurtarabilme tepkileri ver.

  • Kurtar

Disaster ve backuptan restore et, adli süreçlerde kullanılabilen türde veri yedeği sakla ve uzak makinaya remote destop ile bağlantı kur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz